Zalety materiałów na ściany nośneŚciany nośne przenoszą i podtrzymują obciążenia własne oraz przekazane im przez inne elementy konstrukcyjne budynku. Dlatego właśnie na ich postawienie trzeba poświęcić sporo czasu, a ich właściwe ustawienie jest kluczem do poprawnego funkcjonowania budynku. Nie ma bowiem możliwość jakiejkolwiek, późniejszej zmiany. Równie istotne jak to gdzie postawimy ściany nośne, jest to z czego je skonstruujemy. Popularne materiały posiadają różne cechy, a to, który z nich finalnie wybierzemy będzie miało wpływ, na funkcjonalność domu. Dlatego warto wybrać świadomie.

Jak budujemy ściany nośne?


Ściany nośne pełnią określone funkcje, o których wspomnieliśmy na wstępie. Aby taka konstrukcja dobrze wypełniała swoje zadanie, podczas budowy należy pamiętać o dwóch zasadach, których przestrzeganie pomoże nam w stworzeniu pięknego i funkcjonalnego domu.

Elementy, z których muruje się ściany nośne, powinny być jednolite. Łączenie różnego rodzaju materiałów  nie jest możliwe, ponieważ każdy materiał ma inną specyfikację, inną wytrzymałość i wysokość. Konstrukcja oparta na tylko jednym systemie to gwarancja długowieczności budynku.

Ściany nośne zawsze murujemy nad sobą. Jeżeli decydujemy się na budowę budynku z kilkoma kondygnacjami, musimy je zaplanować w taki sposób, aby ściany z wyższego piętra, spoczywały na tych z niższego.

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których z powodzeniem można wykonać ściany nośne, każdy z nich posiada inna specyfikację. Cechy jednego rozwiązania mogą się okazać dla nas pożądane, inne wprost przeciwnie. Dlatego właśnie przedstawimy cztery najpopularniejsze materiały i punktujemy ich zalety oraz wady.

Bloczki z betonu komórkowego


Beton komórkowy produkuje się ze spienionej mieszaniny piasku, cementu, wody oraz wapna. Na każdy bloczek z tego materiału składa się ogromna ilość miniaturowych komórek (stąd nazwa) wypełnionych powietrzem. Powietrze jest doskonałym izolatorem ciepła, dlatego ten rodzaj bloczków dobrze radzi sobie z termoizolacją. Bloczki z betonu komórkowego spokojnie można wykorzystać zarówno jako budulec dla ścian nośnych wewnętrznych, jak i tych zewnętrznych. W tym drugim wypadku, wykorzystanie bloczków o mniejszej gęstości pozwoli na zaoszczędzenie na materiałach izolacyjnych.

Współczesne bloczki z betonu komórkowego mogą być bez problemu łączone cienką warstwą zaprawy klejowej, co także pozytywnie wpłynie na izolację cieplną. Bloczki z tego materiału można łatwo przycinać za pomocą piły ręcznej, są też one stosunkowo lekkie, dzięki czemu wznoszenie ścian za ich pomocą jest proste i szybkie. Beton komórkowy jest również popularnym materiałem do tworzenia elementów nadprożowych czy kształtki U. Przekłada się to na możliwość wybudowania całego domu z jednorodnego materiału.

Bloczki ceramiczne


Ceramika, jako materiał budowlany, znana jest ludziom od wieków. Przez ten czas przeszła tyle zmian, że aktualnie wykorzystywane bloczki ceramiczne, prawie nie przypominają używanych przez naszych przodków cegieł. Lata konstrukcyjnych zmian pozwoliły na zwiększenie pożądanych cech tego budulca, takich jak termoizolacja, wytrzymałość czy zdolność do akustycznego tłumienia. Bloczki wykonywane dzisiaj, na poziomie produkcji, przechodzą proces tzw. poryzacji. Polega on na powstawaniu w glinie mikroporów, które następnie wypełniane są powietrzem. Dzięki temu bloczki dobrze izolują ciepło. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszej izolacji ciepła, na rynku dostępne są bloczki ceramiczne, wypełnione od środka wełną mineralną. Takie rozwiązanie to gwarancja świetnej termoizolacji i bardzo dobrej wytrzymałości.

Bloczki ceramiczne konstruowane są w taki sposób, aby idealnie do siebie przylegały. Dlatego do ich łączenia wystarczy zaprawa do cienkich spoin lub murowania na sucho. Bloczki ceramiczne przy wspomnianych zaletach, posiada jedną istotną wadę - jest nią cena. Ten rodzaj materiału jest zdecydowanie najdroższy, ale w tym przypadku są to pieniądze wydane na produkt o wysokim współczynniku ceny do jakości.

Silikaty


Silikaty to bloczki powstałe z mieszaniny wody, wapna i piasku kwarcowego. Są one bardzo gęste, co przekłada się na wysoką wytrzymałość. Silikaty to jednak rozwiązanie budżetowe, więc pod innymi względami, niż cena, wypadają blado w porównaniu do konkurencji. Ściany wybudowane z tego materiału są stosunkowo cienkie i słabo izolują ciepło. Oznacza to, że należy je ocieplić dodatkowymi materiałami.

Duża waga silikatów sprawia również, że stawianie z nich ściany jest procesem wolniejszym niż w przypadku pozostałych bloczków. Na korzyść tego rozwiązania, oprócz niskiej ceny, przemawia także wysoki poziom akustycznego wytłumienia.

Bloczki keramzytobetonowe


Bloczki keramzytobetonowe to rozwiązanie stosowane od stosunkowo niedługiego czasu. Ten rodzaj materiału jest lekki i posiada liczne zalety. Bloczki z keramzytobetonu dobrze sobie radzą z izolacją. Na rynku dostępna jest także modyfikacja bloczków, która wyposażona jest w dodatkową wkładkę termoizolacyjną. Ten wariant zapewnia jeden z najkorzystniejszych wyników, jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła. Z tego względu stosowany jest w budownictwie energooszczędnym.

Bloczki z tego budulca świetnie sobie radzą z wytłumieniem akustycznym, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Wytrzymałość przejawia się również w wysokiej odporności na czynniki biologiczne i chemiczne. Bloczki keramzytobetonowe są stosunkowo drogim rozwiązaniem, a przy wyborze wariantu z wkładką termoizolacyjną, dochodzą jeszcze problemy w montażu. Konieczność izolowania wkładek przy wnękach ściennych może znacznie wydłużyć czas pracy.

Jeśli szukasz profesjonalistów z zakresu ścian nośnych oraz budowy domów, skontaktuj sie z nami z pomocą naszego romularza kontaktowego lub zadzwoń pod numer 603 603 892.