✆ 603 603 892
Pierwszą i najważniejszą czynnością, którą należy wykonać przed rozpoczęciem prac związanych z zakładaniem izolacji, jest rozpoznanie gruntu, na którym dom będzie stawiany. Od tego jak wiele wody i w jakiej postaci, znajduje się w ziemi, nad którą będzie stał dom, zależy jaki rodzaj izolacji wykonamy.
W nowoczesnym budownictwie wyróżniamy dwa główne sposoby izolacji piwnicy i ścian fundamentowych:
Warto pamiętać, aby w tak istotnej sprawie, jak izolacja, korzystać z pomocy fachowców, którzy doradzą w kwestii doboru metodą.
Ten rodzaj izolacji wykorzystuje się, kiedy dom ma zostać postawiony na gruntach przepuszczalnych, takich jak żwir czy piasek. Jeżeli budynek ma stanąć na glebie nieprzepuszczalnej, ale pod którą znajdują się grunty przepuszczalne, to również można wykorzystać to rozwiązanie.
Aby zapewnić odpowiednią izolację przeciwwilgociową, trzeba ją wykonać w dwóch płaszczyznach, pionowej oraz poziomej. Pionową, wykonuje się, aby oddzielić ściany fundamentowe od wody w gruncie. Pozioma oddziela natomiast ścianę nadziemną, od ściany fundamentowej, na której została ona postawiona. W ten sposób ściana nadziemna nie absorbuje wilgoci z gleby. Taką izolację układa się na ścianie fundamentowej, po tym jak zostanie ona wyrównana, a następnie na jej powierzchni układa się dwie warstwy papy na lepiku lub folii izolacyjnej.
Jeżeli dom ma zostać stanąć na trudniejszych gruntach, wówczas wykorzystuje się izolację przeciwwodną. Ten wariant izolacji, wykonuje się gdy:
W większości przypadków izolacja przeciwwodna jest również izolacją przeciwwilgociową. Różnica polega jednak na tym, że izolacja przeciwwodna chroni budynek przed wodą poddaną ciśnieniu hydrostatycznemu. Dokładna forma tego rodzaju izolacji, jest w dużej mierze zależna od podłoża, na którym stanie budynek. Często są to posypki z materiałów uszczelniających, zaprawy uszczelniające, cement szybkowiążący, folia w płynie, wyprawki powstałe na skutek nanoszenia techniką malarską, a także specjalne maty, która dokładnie penetrują wylewany beton.